Jaką formę wykładów wybrać na kategorię B? Szkoła jazdy „Lauto” z Warszawy wyjaśnia, co jest lepsze: wykłady tradycyjne, wykłady online czy e-learning…
Gdy Arek postanowił zrobić kurs na kategorię B w szkole jazdy z Warszawy, szukał oszczędności. Wpadł na — jak mu się wydawało — świetny pomysł, aby samodzielnie przygotować się do egzaminu w WORD-zie.
Zanim podjął tę decyzję, postanowił poradzić się swojej starszej siostry. Sara, bo tak miała na imię, prawo jazdy zrobiła 3 lata wcześniej. Chociaż Arek wiedział, że była od niego mądrzejsza, rzadko kiedy prosił ją o radę. W końcu przełamał swoją męską dumę i zaprosił siostrę na pizzę.
Gdy już spotkali się w pizzerii, chłopak podzielił się z Sarą swoim pomysłem samodzielnego zrobienia teorii na kategorię B, a następnie przystąpienia do egzaminu w WORD-zie. Co mu doradziła Sara? O tym za chwilę. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jakie są formy wykładów na kategorię B…
1. Czy wykłady na kategorię B są obowiązkowe? Szkoła jazdy z Warszawy wskazuje, czy warto chodzić na zajęcia teoretyczne
Mamy dwie wiadomości: dobrą i złą. Od której zacząć?
Domyślamy się, że wybór padł na bramkę numer 2… Otóż zła wiadomość jest taka, że ciężko jest samemu dobrze przygotować się z teorii do egzaminu w WORD-zie. Warto mieć to na uwadze, że opanowanie teorii jest fundamentem, bez którego ciężko jest przejść do efektywnej jazdy za kółkiem.
Dobra wiadomość jest taka, że zajęcia teoretyczne mogą być naprawdę szalenie interesujące. Chociaż wykłady na kategorię B nie są obowiązkowe, to wielość ich form sprawia, że nawet najbardziej zajęty człowiek żyjący w Polsce znajdzie czas, aby odbyć szkolenie i zgłębić tajniki profesji kierowcy.
2. Jak przebiegają wykłady na kategorię B? Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, jakie są formy wykładów na prawo jazdy
Zajęcia teoretyczne na kategorię B trwają 30 godzin lekcyjnych, czyli po 45 minut. Ta liczba godzin wykładów jest przewidziana zgodnie z rozporządzeniem z 4 marca 2016 roku.
Zasadniczo kursant ma do wyboru trzy formy wykładów na kategorię B:
- wykłady tradycyjne: zajęcia odbywające się w salce lekcyjnej, prowadzone przez wykładowcę z uprawnieniami;
- wykłady online: te same zajęcia prowadzone przez tego samego wykładowcę na żywo, tyle że za pośrednictwem Internetu i z możliwością wielokrotnego odsłuchania;
- e-learning: indywidualne zajęcia online dostosowane do potrzeb kursanta, obywające się zdalnie, za pośrednictwem Internetu.
3. Co zabrać ze sobą na wykłady z prawa jazdy oraz czy wykładowca będzie odpytywać? Szkoła jazdy z Warszawy podpowiada, czy należy się obawiać wykładowcy?
Co zabrać ze sobą na wykłady z prawa jazdy?
- podręcznik (zwykle otrzymuje się go za darmo);
- zeszyt do notatek;
- długopis lub ołówek.
Czy wykładowca odpytuje z materiału?
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że nie ma powodu do obaw: wykładowca nie terroryzuje kursantów trudnymi pytaniami. Owszem, zdarza się, że wykładowca zadaje pytania, które odnoszą się do przerobionego materiału. Jednak czyni to w tym celu, aby utrwalić wiedzę, co i tak odbywa się w przyjaznej atmosferze, toteż nie należy się go obawiać.
4. Jakie są plusy i minusy wykładów tradycyjnych? OSK z Warszawy wyjaśnia, co można zyskać, biorąc udział w zajęciach w salce wykładowej
Jakie są najważniejsze plusy wykładów tradycyjnych?
- bezpośredni kontakt z wykładowcą, który mobilizuje do nauki;
- wspólna nauka z innymi kursantami, która dodaje otuchy;
- zadawanie pytań na miejscu, a także uzyskiwanie na nie natychmiastowych odpowiedzi;
- aktywne formy edukacji, które ułatwiają szybkie przyswajanie wiedzy.
Jakie są największe minusy wykładów tradycyjnych?
- konieczność dostosowania się do z góry ustalonego planu zajęć;
- brak możliwości przełożenia zajęć z powodu liczebności grupy;
- konieczność dojazdu na czas w określone miejsce;
- możliwe problemy ze skupieniem po ciężkim dniu pracy.
5. Jakie są plusy i minusy wykładów online na żywo? Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, co można zyskać, biorąc udział w zdalnych zajęciach z teorii
Jakie są najważniejsze plusy wykładów online?
- możliwość nauki z dowolnego miejsca na ziemi;
- brak konieczności zwalniania się z pracy czy zajęć;
- w razie spóźnienia się na wykład online istnieje możliwość odsłuchania go w dowolnym czasie;
- możliwość zadawania pytań wykładowcy w czasie rzeczywistym.
Jakie są największe minusy wykładów online?
- brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą w czasie zajęć;
- brak wsparcia grupy kursantów;
- mniejsza mobilizacja do nauki;
- obawy kursantów przed nowoczesną technologią.
6. Jakie są plusy i minusy e-learningu? OSK z Warszawy wskazuje, komu przypadną do gustu zdalne zajęcia za pomocą platformy edukacyjnej
Jakie są najważniejsze plusy e-learningu?
- globalny zasięg: wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu;
- indywidualne podejście do każdego kursanta, jego tempa przyswajania wiedzy, a także indywidualne konsultacje z instruktorem;
- brak konieczności zwolnień z pracy lub z zajęć;
- możliwość odsłuchania wykładów w dowolnym czasie, wielokrotnie, a także sprawdzenie wiedzy za pomocą testów kontrolnych po każdym przerobionym temacie.
Jakie są największe minusy e-learningu?
- lęk kursantów przed nowoczesnymi technologiami;
- brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą;
- niemożność odczucia klimatu przygotowań do egzaminu z innymi kursantami;
- konieczność samodzielnego motywowania się do nauki.
7. Jaką formę wykładów wybrać na kategorię B? Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, która z trzech form jest najlepsza do odbycia szkolenia na prawo jazdy
Jaką formę wykładów wybrać? Odpowiemy jak zawodowy prawnik: „To zależy…”. Od czego? Otóż od indywidualnej sytuacji każdego kursanta. Coś, co jest dobre dla jednego, może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny (czy raczej opony) dla drugiego.
Powróćmy więc do historii Arka i na jego indywidualnym przykładzie odpowiedzmy na to pytanie.
Arek spotkał się ze swoją siostrą Sarą na mieście. Gdy jedli razem pizzę, chłopak opowiedział dziewczynie o swoim świetnym pomyśle samodzielnego odbycia wykładów. Sara wysłuchała go z wielką uwagą, a następnie rzekła bez ogródek:
— Znam cię na tyle dobrze, że wiem, iż to kiepski plan, abyś samodzielnie robił teorię na kategorię B. Ty, jak mało kto, potrzebujesz poczuć bat na plecach, presję, która motywuje cię do walki. Tak więc nie rób teorii samodzielnie, ale w swoim OSK…
— OK, rozumiem — odrzekł Arek, pijąc colę przez słomkę — ale którą formę wykładów wybrać? Wykłady tradycyjne, online na żywo czy może e-learning?
Sara nic nie odpowiedziała, za to wyjęła z torebki kartkę i długopis, a następnie podała je Arkowi.
Powiedziała, żeby z jednej strony kartki napisał: „Jaka jest sytuacja kursanta?”, z drugiej zaś: „Która forma wykładów będzie najlepsza?”.
Potem razem wypełnili kartkę odpowiedziami…
Jaka jest sytuacja kursanta?
- Arek pracuje i studiuje o różnych porach dnia, także w weekendy.
- Nie może zwolnić się ani z zajęć, ani z pracy.
- Do salki wykładowej OSK dojeżdża z domu w 20 minut.
- Najbardziej lubi wykłady tradycyjne: wtedy najlepiej przyswaja wiedzę.
Która forma wykładów będzie najlepsza?
- Dla Arka najlepsze będą wykłady online na żywo połączone z tradycyjnymi wykładami.
- Gdy nie będzie mógł zjawić się na wykładzie tradycyjnym, odsłucha w wolnej chwili wykładu online.
- Dzięki temu, że wykłady będą odbywać się w konkretnych terminach, będzie zmobilizowany do systematycznej nauki.
- Oprócz tego poczuje klimat przygotowań do egzaminu za sprawą kontaktu z innymi kursantami szkoły jazdy „Lauto” z Warszawy , a także zostanie zmobilizowany do nauki przez wykładowcę.