Jak krok po kroku zrobić prawo jazdy kategorii B w Warszawie? Szkoła jazdy „Lauto” wyjaśnia, jak w prostych krokach zdobyć prawko i cieszyć się bezpieczeństwem na drodze
Szkoła jazdy „Lauto” wyjaśnia, jak w prostych krokach zdobyć prawko i cieszyć się bezpieczeństwem na drodze
Gdy szef szkoły jazdy z Warszawy wybrał się elką po kursantów, nie spodziewał się, że w drodze spotka go niecodzienna sytuacja. Otóż gdy podjeżdżał w umówione miejsce, nagle usłyszał za plecami dźwięk syren.
Okazało się, że był to nieoznakowany radiowóz. Stało się jasne, że instruktor popełnił jakieś wykroczenie drogowe. Najgorsze było to, że działo się to na oczach kursantów, których miał uczyć przepisowej i bezpiecznej jazdy.
Instruktor niemal zapadł się pod fotel kierowcy. Teraz próbował odtworzyć ostatnie metry trasy, którą przejechał, i newralgiczne miejsca, gdzie mógł popełnić wykroczenie. Ale niestety nie był w stanie sobie przypomnieć, kiedy zawinił.
Jakie wykroczenie popełnił instruktor i jaka spotkała go za to kara? O tym za chwilę. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jak krok po kroku zrobić prawko w stolicy.
Krok pierwszy: papierologia. Szkoła jazdy z Warszawy podpowiada, jakie formalności należy spełnić przed rozpoczęciem kursu na kategorię B
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia kursu na kategorię B jest wyrobienie numeru PKK. Na szkolenie może się zapisać obywatel polski lub cudzoziemiec, który przebywa na terenie Polski co najmniej 6 miesięcy i posiada dokument potwierdzający legalny pobyt w naszej ojczyźnie.
Do uzyskania numeru PKK potrzebujemy:
- badania lekarskiego;
- adresu zamieszkania (zameldowania stałego lub czasowego);
- zdjęcia do prawa jazdy;
- dowodu osobistego, karty pobytu lub paszportu.
Szkoły chętnie pomogą w uzyskaniu badania lekarskiego, a także w wypełnieniu wniosku o wydanie prawa jazdy. Wszystkie powyższe dokumenty można złożyć osobiście w Urzędzie Miasta, a konkretnie w Wydziale Komunikacji. Gdy już uzyska się numer PKK, można rozpocząć kurs w OSK.
Krok drugi: kurs teoretyczny. Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, jak przebiegają wykłady na kategorię B
Zajęcia teoretyczne obejmują 30 godzin lekcyjnych po 45 minut każda, czyli łącznie 22 godziny zegarowe.
Jakie formy kursu oferują ośrodki szkolenia kierowców?
- Kurs popołudniowy, 2-tygodniowy. W naszym OSK jest to cykl 4 wykładów, które odbywają się kolejno we wtorki i czwartki lub poniedziałki i środy od godziny 17.30.
- Kurs weekendowy. W naszym ośrodku teoria obejmuje 2 wykłady: w sobotę i niedzielę, które trwają od godziny 9.00 do 18.00.
- Kurs 2-weekendowy. W naszej szkole teoria jest realizowana w 2 weekendy (sobota, niedziela). Podczas tego kursu cały zakres materiału jest wykładany w 4 dni: w pierwszy weekend od godz. 9.00 do 13.00, a w kolejny weekend od 13.00 do 17.30.
- Kurs online. Charakteryzuje się on wykładami online, które — jak sama nazwa wskazuje — można realizować w dowolnym czasie i miejscu. Zwykle w ramach ceny tego kursu otrzymuje się możliwość konsultacji z wykładowcą.
- Kurs indywidualny. Jest to oferta dla tych kursantów, którzy nie mogą odbyć wykładów w zaproponowanych przez ośrodek terminach.
Warto wiedzieć, że w skład każdego kursu wchodzą zajęcia z pierwszej pomocy, które obejmują 4 godziny lekcyjne.
Egzamin wewnętrzny z teorii jest przeprowadzany po zakończeniu całego kursu. Istnieje jednak możliwość zaliczenia egzaminu państwowego z teorii przed zakończeniem kursu. Tym samym kursant z automatu zostaje zwolniony z egzaminu w OSK. W naszym ośrodku w cenę kursu jest wliczone 5 podejść do egzaminu wewnętrznego z teorii, a sam egzamin odbywa się w naszej sali wykładowej. Kursanci zapisują się na niego w naszym biurze lub telefonicznie.
Krok trzeci: kurs praktyczny. Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, jak przebiegają jazdy na kategorię B
Jakie rodzaje kursów praktycznych oferują szkoły nauki jazdy?
- Kurs podstawowy. Obejmuje on 30 godzin zegarowych jazd.
- Kurs rozszerzony. Obejmuje on 40 godzin zegarowych jazd.
- Kurs autem z manualną przekładnią. Jest to kurs podstawowy na hyundaiu I20, czyli na identycznym pojeździe, na którym zdaje się w WORD-zie.
- Kurs automatem. Wybrać można również samochód z automatyczną skrzynią biegów. Należy jednak mieć to na uwadze, że przy wyborze automatu na kursie także egzamin w WORD-zie będzie zdawany tym samym autem, a prawo jazdy będzie ograniczone wyłącznie do jazdy autami z pedałem sprzęgła.
Przykładowo w naszym OSK szkolimy nową toyotą CHR na automacie, wyposażoną w wiele najnowocześniejszych systemów bezpieczeństwa: czujniki parkowania z przodu i z tyłu, kamerę cofania, ostrzeganie o zbliżających się z boku autach przy parkowaniu oraz przy zmianie pasów ruchu.
- Kurs VIP intensywny. Obejmuje on codzienne jazdy, tak aby zakończyć kurs możliwie jak najszybciej (nawet w 15 dni!).
W naszym ośrodku działamy tak, że kursant podaje swoje możliwości czasowe, a my wspólnie z nim uzgadniamy miejsca i terminy zajęć. Na jazdy umawiamy się 7 dni w tygodniu od 6.00 do 22.00 na terenie całej Warszawy. Spotykamy się w dogodnych dla wszystkich miejscach komunikacyjnych, do których zaliczamy różne stacje metra lub miejsca egzaminów państwowych.
W ten sposób przygotowujemy naszych kursantów do zdawania egzaminu w jednym z dwóch warszawskich WORD-ów, w których pobliżu są nasze place manewrowe. Odwołanie zajęć może się odbyć tylko i wyłącznie z zachowaniem 24-godzinnego wyprzedzenia, w przeciwnym razie zajęcia przepadają, co wiąże się z koniecznością dokupienia dodatkowych lekcji.
Na koniec kursu przeprowadzamy egzamin wewnętrzny, który jest symulacją egzaminu państwowego. W jego czasie wykonujemy wszystkie zadania, jak na egzaminie:
- plac manewrowy;
- parkowania;
- zawracanie;
- obsługa pojazdu;
- przygotowanie się do jazdy.
Po egzaminie omawiamy jego przebieg i wyrażamy opinię, czy umiejętności kursanta są wystarczające do zaliczenia egzaminu w WORD-zie. Jeśli jeszcze nie, to zalecamy lekcje uzupełniające. Warto nadmienić, że często kursanci po zaliczonym egzaminie wewnętrznym starają się jeździć raz w tygodniu podczas oczekiwania na egzamin. Dzięki temu zyskują ciągły kontakt z autem i powiększają doświadczenie za kółkiem…
Krok czwarty: teoria w WORD-zie. Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, jak przebiega egzamin teoretyczny na prawo jazdy
Oto kilka przydatnych informacji o egzaminie teoretycznym w WORD-zie:
- zazwyczaj sam egzamin jest w 95% taki sam jak na kursie;
- należy okazać dokument ze zdjęciem;
- przysługuje nam test próbny, który trwa 5 minut i pozwala zapoznać się z obsługą komputera;
- wynik otrzymujemy natychmiast po egzaminie;
- warto zapoznać się z naszymi błędnymi odpowiedziami.
Krok piąty: praktyka w WORD-zie. Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, jak przebiega egzamin praktyczny na prawo jazdy
Na egzamin państwowy zapisujemy się po zakończeniu kursu. Zrobić to możemy na dwa sposoby: przez stronę info-car.pl lub osobiście w WORD-zie (kilka dni oczekiwania).
Egzamin praktyczny zaczyna się od sprawdzenia tożsamości zdającego, toteż konieczne są paszport lub dowód osobisty. Najpierw są zadania na placu manewrowym, a potem wyjazd na miasto.
Jak przebiega egzamin praktyczny w WORD-zie?
- Obsługa pojazdu: płyny i światła.
- Przygotowanie do jazdy: fotel, lusterka i pasy oraz światła mijania lub dzienne (w zależności od pogody).
- Jazda pasem ruchu: nie najeżdżamy na linie ani na słupki, jazda jest płynna, a zatrzymanie następuje w kopertach całym autem. Oprócz tego jest możliwa druga próba, a sam manewr wykonujemy, obserwując drogę w lusterkach i obowiązkowo w tylnej szybie.
- Ruszanie na wzniesieniu: zatrzymujemy się w miejscu wyznaczonym przez egzaminatora i zaciągamy ręczny. Następnie dodajemy gazu, puszczamy sprzęgło i ruszamy. Istnieje możliwoś
- powtórzenia zadania.
- Ruszamy na miasto: musimy raz zaparkować i zawrócić.
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o egzaminie praktycznym w WORD-zie?
- Egzamin w Warszawie zdajemy na hyundaiu I20 lub aucie naszego ośrodka.
- Jeśli zdajemy automatem, musimy korzystać z auta naszego OSK.
- W przypadku negatywnego wyniku egzaminu zapisujemy się na kolejny dokładnie w ten sam sposób jak na pierwszy.
- Gdy zdamy egzamin, czekamy na odbiór prawka.
Krok szósty: odbiór prawka. Szkoła jazdy z Warszawy wyjaśnia, kiedy można odebrać prawo jazdy
Gdy już zdamy egzamin w WORD-zie, udajemy się do Urzędu Miasta w celu uiszczenia opłaty, która wynosi 100 zł i 50 gr. Po upływie dwóch dni nasze prawko widnieje w systemie mObywatel. Jest to prawo jazdy tymczasowe, elektroniczne. Po upływie 2—3 tygodni odbieramy plastikowe prawko w Urzędzie Miasta.
Krok siódmy: polskie drogi. Szkoła jazdy z Warszawy podpowiada, co należy zrobić, aby cieszyć się bezpieczną jazdą po polskich drogach
Sam odbiór prawka nie oznacza, że jesteśmy kierowcami przez duże „K”. Jest to dopiero początek naszej nauki. Jeśli chcemy się nazwać „doświadczonymi kierowcami”, powinniśmy przejechać przynajmniej 40 000 kilometrów, czyli okrążyć ziemię wzdłuż równika. Nim to nastąpi, traktujmy siebie jako osoby w trybie nauki, które powinny jeździć spokojnie i ostrożnie, bez brawury.
Na koniec powróćmy do historii z pierwszego akapitu. Otóż instruktor podjeżdżał w umówione miejsce i nagle usłyszał dźwięk syren. Zjechał więc do zatoczki i spalił się ze wstydu na oczach swych kursantów. Gdy opuścił szybę i przygotował dowód osobisty, podszedł do niego policjant drogówki, który powiedział:
— Proszę bez obaw, pan nie popełnił żadnego wykroczenia. Po prostu kiedyś robiłem kurs w szkole jazdy „Lauto” z Warszawy i chciałem podziękować, nie tylko za świetne przygotowanie do bycia kierowcą, ale także za rozpalenie we mnie pasji do motoryzacji!